Poslovi s posebnim uvjetima rada regulirani su temeljem članka 36. Zakona o zaštiti na radu (“Narodne novine”, br. 071/2014, 118/2014, 094/2018 i 096/2018) , a odnosi se na poslove pri čijem obavljanju radnik koji radi na tim poslovima, osim uvjeta propisanih Zakonom o zaštiti na radu i Zakonom o radu, obvezno mora ispunjavati propisane posebne uvjete koji se odnose na dob, stručnu osposobljenost, zdravstveno stanje, odnosno psihičku sposobnost.
Poslovi s posebnim uvjetima rada koje obavljaju učenici tijekom praktične nastave, obvezno moraju ispunjavati propisane posebne uvjete koji se odnose na zdravstveno stanje, odnosno psihičku sposobnost.
Poslovi s posebnim uvjetima rada radnik i učenik pri radu moraju ispunjavati posebne uvjete radi prevencije nastanka ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i invalidnosti, ozljeđivanja drugih osoba i oštećenja materijalnih dobara.
Poseban propis koji definira poslove s posebnim uvjetima rada kao i posebne uvjete u tom smislu je Pravilnik o poslovima s posebnim uvjetima rada (“Narodne novine”, br. 005/1984).
Poslovi s posebnim uvjetima rada su poslovi kod kojih, uz sve primijenjene mjere zaštite na radu, postoji povećan rizik od ozljeda na radu, ozljeđivanja drugih osoba, oštećenja materijalnih dobara i pojave profesionalnih bolesti zbog izloženosti štetnostima i naporima
Popis poslova s posebnim uvjetima rada te dinamika zdravstvenih pregleda određena su zasebnim propisom kroz Pravilnik o poslovima s posebnim uvjetima rada (“Narodne novine”, br. 005/1984). .
Poslovi s posebnim uvjetima rada u smislu odredaba Pravilnika smatra se i školovanje za poslove na kojima u dijelu praktične nastave, uz sve primijenjene mjere zaštite na radu, postoji povećan rizik od ozljeda na radu, ozljeđivanja drugih osoba, oštećenja materijalnih dobara i pojave profesionalnih bolesti zbog izloženosti štetnostima i naporima.
Poslovi s posebnim uvjetima rada su i oni poslovi na koje poslodavac ne smije zaposliti osobu mlađu od 18 godina, osim u slučajevima kada je to propisano posebnim propisima.
Zakon o zaštiti na radu (“Narodne novine”, br. 071/2014, 118/2014, 094/2018 i 096/2018) članak 36. poslodavac je dužan osobu s kojom namjerava sklopiti ugovor o radu za obavljanje poslova s posebnim uvjetima rada, upućuje na pregled specijalistu medicine rada, uputnicom koja sadrži podatke o naravi ili vrsti poslova i drugim okolnostima od utjecaja na ocjenu njezine sposobnosti za obavljanje tih poslova i mogućeg utjecaja štetnosti s mjesta rada na zdravlje radnika. Riječ je o prethodnom zdravstvenom (liječničkom) pregledu koji se obavlja prije samog zapošljavanja.
Poslovi s posebnim uvjetima rada prema Zakonu o zaštiti na radu, člankom 36. poslodavac je obvezan radnika ponovno uputiti (odnosno periodički upućivati) na pregled prije isteka roka utvrđenog posebnim propisom sukladno Pravilnikom o poslovima s posebnim uvjetima rada (“Narodne novine”, br. 005/1984).
Zdravstvenu sposobnost za obavljanje poslova s posebnim uvjetima rada utvrđuje specijalist medicine rada/medicine rada i sporta. Zdravstvena sposobnost utvrđuje se zdravstvenim pregledima sukladno pravilima struke medicine rada i odredbama Pravilnika.
U donošenju ocjene o zdravstvenoj sposobnosti za rad na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada kod kojih se ocjenjuje i psihološka sposobnost, sudjeluje i psiholog.
Pravilnika o poslovima s posebnim uvjetima rada (“Narodne novine”, br. 005/1984), člankom 3. Propisani su poslovi s posebnim uvjetima:
- rukovanje i upravljanje strojevima i uređajima na mehanizirani pogon na kojima se ne može primijeniti zaštita od mehaničkih opasnosti
- rukovanje i upravljanje samohodnim strojevima na mehanizirani pogon (kombajni, grejderi, utovarivači, bageri, buldožeri, strojevi za sabijanje tla i dr.)
- rukovanje uređajima na postrojenjima za dobivanje i preradu sirove nafte i plina
- rukovanje kotlovskim postrojenjima, kompresorskim stanicama i drugim energetskim postrojenjima, stanicama i posudama s komprimiranim plinovima
- upravljanje dizalicama na mehanizirani pogon
- poslovi signalista (vezivanje tereta, davanje upozorenja pri radu s dizalicama, usmjeravanje prometa, davanje upozorenja na opasnosti i dr.)
- rukovanje uređajima na postrojenjima za uskladištenje i preradu lako zapaljivih i eksplozivnih tekućina i plinova
- ronilački poslovi
- rukovanje uređajima za opskrbu zrakom radnika u rudnicima, kesonima i pri obavljanju ronilačkih poslova
- montaža, održavanje i ispitivanje električnih instalacija, uređaja i postrojenja napona iznad 250 V i napona 220 V s posebnim zahtjevima
- podizanje skela i postavljanje oplata i ograda pri izvođenju građevinskih radova
- izrada eksploziva i rukovanje eksplozivom
- punjenje i paljenje mina
- poslovi vatrogasaca
- čuvanje ljudi i imovine vatrenim oružjem
- poslovi koji tijekom pretežnog dijela punog radnog vremena zahtijevaju teško fizičko naprezanje (manipulacija teretom težim od 25 kg za muškarce ili 15 kg za žene) i poslovi koji se obavljaju u nefiziološkom ili prisilnom položaju tijela
- poslovi koji se izvode na visini višoj od 3 m ako se primjenom osnovnih pravila zaštite na radu ne može spriječiti opasnost od pada radnika s mjesta rada
- poslovi kod kojih je radnik tijekom pretežnog dijela punog radnog vremena izložen fizikalnim ili kemijskim štetnostima, i to: nepovoljnoj mikroklimi, buci, vibracijama i potresanjima, povišenom atmosferskom tlaku, ionizacijskom zračenju, neionizacijskom zračenju, nefibrinogenim prašinama, fibrinogenim prašinama, organskim prašinama, parama, dimovima ili prašinama olova, žive, kroma, nikla, mangana, arsena, fosfora, kiselinama ili lužinama, parama nafte i derivata nafte, halogenim derivatima ugljikovodika, vinilklorid monomeru, benzenu i homolozima, nitro i amino derivatima benzena, umjetnim smolama i plastičnim masama, pesticidima, umjetnim gnojivima i biološkim agensima
- poslovi koji su određeni kao poslovi s posebnim uvjetima rada prema važećim odredbama posebnih propisa (npr. poslovi u željezničkom, zračnom i cestovnom prometu, zdravstvu, šumarstvu, građevinarstvu, industriji itd.).
Poslodavac može zbog izvanrednih okolnosti uz navedene preglede uputiti radnika i na kontrolni i izvanredni pregle
Poslodavac ne smije dozvoliti radniku obavljati poslove s posebnim uvjetima rada ukoliko ga ne uputi na pregled u rokovima u kojem je to bio obvezan učiniti ili ako radnik odbije pristupiti pregledu na koji ga je poslodavac uputio.
Upućivanje na liječnički pregled vrši se na temelju propisane UPUTNICE – RA-1 izdane od strane poslodavca, temeljen koje se obavlja liječnički pregled za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za obavljanje poslova s posebnim uvjetima rada.
Važno je napomenuti da kod troškova vezanih za liječničke preglede:
- ako poslodavac osobu koju planira rasporediti na poslove s posebnim uvjetima rada uputi na pregled specijalsti medicine rada prije datuma prijave – zapošljavanja, troškove takvog pregleda snosi poslodavac, ali je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) na temelju zahtjeva (i dokumentacije koja se dostavlja uz zahtjev) obvezan poslodavcu refundirati navedeni iznos u roku od 45 dana od dana primitka zahtjeva za povrat, pod uvjetom da je poslodavac zaposlio radnika (dakle radi se o prethodnom zdravstvenom pregledu, prije zapošljavanja)
- ako poslodavac upućuje radnika na pregled prije isteka važećih liječničkih svjedodžbi, onda troškove takvih pregleda izravno snosi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje – HZZO, (dakle radi se o periodičnom zdravstvenom pregledu, temeljem propisanih rokova).
Obratite nam se s povjerenjem, pomoći ćemo Vam pri ovoj obvezi !
Pročitajte druge zaninljivosti: